Državni arhiv u Zadru povodom cjelogodišnjeg obilježavanja 400. obljetnice svojega utemeljenja organizira Okrugli stol na temu “Arhivsko gradivo Državnog arhiva u Zadru – značaj i korištenje”.
Cilj Okruglog stola je okupiti korisnike arhivskog gradiva i zainteresirati stručnu i znanstvenu javnost te ukazati na važnost arhivskog gradiva kao izvora za povijesna i druga istraživanja. Istaknut će se i otvorenost Arhiva prema široj javnosti, odnosno prema svima koji iz bilo kojih razloga žele koristiti pisanu baštinu. Također će se ukazati i na moguća poboljšanja u vidu lakše dostupnosti arhivskih izvora.
Sudionici Okruglog stola prof. dr. sc. Josip Faričić, rektor Sveučilišta u Zadru, prof. dr. sc. Ante Bralić i prof. dr. sc. Kristijan Juran s Odjel za povijest Sveučilišta u Zadru, prof. dr. sc. Marko Trogrlić i prof. dr. sc. Josip Vrandečić s Odsjeka za povijest Filozofskog fakulteta u Splitu, ing. građ. Josip Desnica, istraživač rodoslovlja, podijelit će svoja iskustva kao istraživača i korisnika Arhiva. Razgovor će moderirati ravnatelj Arhiva doc. dr. sc. Ante Gverić.
Okrugli stol održat će se u čitaonici Državnog arhiva u Zadru u utorak, 15. listopada s početkom u 11,00 sati.
Državni arhiv u Zadru ubraja se među najstarije kulturne ustanove u Republici Hrvatskoj. Utemeljio ga je generalni providur Dalmacije Francesco Molin, odlukom mletačkog Senata od 20. rujna davne 1624. godine. Dokazi o početku prikupljanja i čuvanja spisa te načinima obrade gradiva datiraju još od 14. stoljeća kada se dokumenti pohranjuju u starim općinskim kancelarijama i samostanima, a ovim činom osnovana je jedinstvena javna i državna ustanova na ovim prostorima, arhiv, koji je od tada do danas mijenjao nazive i nadležnosti, ali nije prekidao s radom.
Utemeljenje ove ustanove doprinijelo je tome da su se do kraja Mletačke uprave (1797.) prikupili i trajno sačuvali spisi tijela javih vlasti. Za vrijeme Druge austrijske uprave (1814. – 1918.) Arhiv djeluje kao Arhiv starih spisa c. kr. Namjesništva u Zadru gdje se koncentrira najrazličitije povijesno gradivo iz Zadra, ali i iz ostalih dalmatinskih gradova. Prerasta tako iz pismohrane javne administracije u vrlo značajan povijesni arhiv za čitavu Dalmaciju. Nakon što je Rapalskim ugovorom (1920.) Zadar pripao Italiji, dio novijih spisa koji se odnosio na područje Kraljevine SHS odnesen je u Split, gdje je najvećim dijelom stradao u požarima nakon Drugoga svjetskog rata.
Netom prije kapitulacije Italije u Drugom svjetskom ratu, fašističke su vlasti prenijele u Italiju 74 sanduka najznačajnijeg arhivskog gradiva, koje je u kasnijim postupcima restitucije vraćeno.
U poratnom razdoblju Arhiv je nadležan za čitavo područje Dalmacije do osnivanja Arhiva grada Splita 1952. godine. Danas u suvremenoj mreži državnih arhiva, Državni arhiv u Zadru nadležan je za područje koje se manje-više poklapa s granicama Zadarske županije.
Državni arhiv u Zadru danas je ustanova koja skrbi za jedne od najznačajnijih arhivskih dokumentacijskih cjelina za našu nacionalnu povijest te se kao takva svrstava uz bok Hrvatskom državnom arhivu u Zagrebu. Značaj arhivskog gradiva koje je pohranjeno u Državnom arhivu u Zadru nemjerljiv je za povijesna i srodna istraživanja ne samo hrvatske prošlosti, nego i prošlosti okolnih prostora s kojim je tada naš kraj bio u različitim doticajima.
Visoku 400. obljetnicu svog utemeljenja ove godine obilježavamo na različite načine u skladu s našim zadaćama javne ustanove u kulturi. Središnja proslava upriličit će se na sam dan utemeljenja Arhiva, 20. rujna u 12,00 sati svečanom akademijom u Koncertnoj dvorani Kneževe palače. Očekujemo nazočnost uzvanika s područja kulture, znanosti, lokalne i državne javne uprave. Tom prilikom predstavit ćemo i prigodnu dvojezičnu (hrvatski/engleski) monografiju DAZD 400 – 400 godina Državnog arhiva u Zadru 1624.-2024. Monografiju će predstaviti recenzent dr. sc. Ivica Mataija, ravnatelj Državnog arhiva u Gospiću, prof. dr. sc. Ante Bralić s Odjela za povijest Sveučilišta u Zadru i doc. dr. sc. Ante Gverić, urednik.
Poštovani korisnici,
u namjeri da vam u još većoj mjeri omogućimo pristup našem gradivu, Čitaonica Državnog arhiva u Zadru otvara svoja vrata i subotom u vremenu od 8:00 do 12:00 sati (osim od 1. srpnja do 31. kolovoza). Za rad subotom, potrebno je unaprijed naručiti gradivo i to najkasnije do petka u 12:00 sati na e-mail: citaonica@dazd.hr ili na telefon:+385 23 62 73 53. Prva radna subota bit će 14. listopada 2023.
Rad Čitaonice srijedom ostaje nepromijenjen, od 8:30 do 18:00 sati, osim od 1. srpnja do 31. kolovoza kada je otvorena kao i ostalim radnim danima. Isto se primjenjuje i u slučajevima kada je državni praznik (neradni dan) četvrtkom.
Narudžbe gradiva za rad srijedom popodne primaju se najkasnije istoga dana do 14:00 sati.
Od 12. svibnja 2023. ukida se obveza prozračivanja Čitaonice Državnog arhiva u Zadru.
Čitaonica Državnog arhiva u Zadru otvorena je svakim radnim danom od 8:30 do 14:00 sati i srijedom od 8:30 do 18:30 sati, osim od 1. srpnja do 31. kolovoza kada je otvorena kao i ostalim radnim danima. Isto se primjenjuje i u slučajevima kada je državni praznik (neradni dan) četvrtkom.
Narudžbe gradiva za rad srijedom popodne primaju se najkasnije istoga dana do 14:00 sati.
Čitaonica Arhiva Zadarske nadbiskupije otvorena je radnim danom od 8:00 do 14:30 sati.
Čitaonica Sabirnog arhivskog centra u Novalji otvorena je svakim radnim danom od 8:00 do 14:30 sati.
Državni arhiv u Zadru organizira u utorak i srijedu 25. i 26. travnja 2023. godine Seminar za djelatnike u pismohranama. Seminar će se održati u Izložbenoj dvorani Znanstvene knjižnice Zadar, R. Boškovića 1, s početkom u utorak, 9:30 sati.
Od 23. studenoga 2022. ukida se obveza prethodne najave za rad u čitaonici srijedom u popodnevnim satima. Čitaonica radi od 8:30 do 18:00 sati. Narudžbe gradiva za rad srijedom popodne primaju se najkasnije istoga dana do 14:00 sati.
Prozračivanje čitaonice vrši se svakim danom od 11:00 do 11:30 sati, te srijedom dodatno od 15:00 do 15:30 sati. Za vrijeme stanke korisnici su dužni napustiti prostor čitaonice.
Sukladno odlukama nadležnih službi u cilju suzbijanja širenja bolesti COVID-19, rad u čitaonici Državnog arhiva u Zadru odvija se na sljedeći način:
1. Čitaonica Državnog arhiva u Zadru radi od ponedjeljka do petka u vremenu od 8:30 do 14:00 sati, a srijedom od 8:30 do 18:00 sati (uz prethodnu najavu do utorka u 14:00 sati za rad srijedom popodne).
2. U čitaonici je dopušten istodoban boravak najviše 7 korisnika na označenim mjestima. Za rad u čitaonici korisnici se moraju prethodno najaviti e-poštom na citaonica@dazd.hr ili na telefon 023 627 353.
3. Prozračivanje čitaonice vrši se svakim danom od 11:00 do 11:30 sati, te srijedom dodatno od 15:00 do 15:30 sati. Za vrijeme stanke korisnici su dužni napustiti prostor čitaonice.
Sukladno Odluci Stožera civilne zaštite Republike Hrvatske od 12. studenoga 2021. u prostorije Državnog arhiva u Zadru mogu ući samo osobe koje, uz predočenje identifikacijske isprave, posjeduju jedan od sljedećih dokumenata:
- Potvrdu o cijepljenu protiv bolesti COVID 19 (putem aplikacije GO COVID 19 ili u papirnatom obliku s QR kodom)
- Potvrdu o preboljenju bolesti COVID 19 izdanu od liječnika opće prakse (ne starije od 12 mjeseci od datuma preboljenja)
- Negativan test na COVID 19 (brzi antigenski test ne stariji od 48 sati ili PCR test ne stariji od 72 sata).
Za ulazak u Arhiv do 8:00 sati i nakon 14:00 sati potrebno je nazvati na telefon:
- Prijamni ured 023/ 211 530
- Tajništvo 023/ 627 357
- Čitaonica 023/ 627 353
Državni arhiv u Zadru ove je godine izvršni urednik drugoga broja časopisa Vjesnik dalmatinskih arhiva – Izvori i prilozi za povijest Dalmacije, koji zajedno izdaju Državni arhivi u Dubrovniku, Splitu, Šibeniku i Zadru. Pozivamo sve zainteresirane, a posebno istraživače u našim arhivima, da svojim znanstvenim i stručnim prilozima doprinesu ovome izdanju. U prilogu se nalaze Pozivno pismo i Upute autorima.
Specijalist suradnik za arhivsko gradivo (m/ž) – 1 izvršitelj (m/ž) na određeno vrijeme (12 mjeseci), nepuno radno vrijeme (pola radnog vremena, 20 sati tjedno)
Stručni savjetnik za računovodstveno-knjigovodstvene poslove (m/ž) – 1 izvršitelj (m/ž) na neodređeno vrijeme, puno radno vrijeme.
Državni arhiv u Zadru, kao javni naručitelj, obveznik je primjene Zakona o elektroničkom izdavanju računa (NN 94/18), koji je propisao obvezu zaprimanja i izdavanja e-računa od 1. srpnja 2019. godine.
Molimo sve naše dobavljače da se na vrijeme pripreme kako bi od 1. srpnja 2019. godine bili u mogućnosti izdati elektronički račun u zakonski propisanom strukturiranom formatu jer Državni arhiv u Zadru od navedenog datuma neće biti u mogućnosti zaprimiti, obraditi niti platiti račun za izvršenu uslugu poslan poštom ili e-mailom. Jedini računi koje ćemo moći prihvatiti kao pravovaljane su računi izdani u elektroničkom obliku poslani putem informacijskog posrednika. Informacijski posrednik Državnog arhiva u Zadru je FINA.